www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    KM PSP Krosno ul. Niepodległości 6 38-402 Krosno

 

„Wypadek w karetki w Miejscu Piastowym”. 

    W dniu 06.07.2013r. ok. godz. 838 na drodze krajowej nr 28 w miejscowości Miejsce Piastowe doszło do zderzenia się samochodu osobowego Suzuki z karetką Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Obydwa samochody wg wstępnych ustaleń jechały w stronę Krosna. Karetka jadąc jako pojazd uprzywilejowany przewoziła osobą chorą do krośnieńskiego szpitala. W wyniku zderzenia się obydwa pojazdy zakończyły swoją jazdę w rowie, z tym że karetka ocierając się o jedno drzewo, zatrzymała się  na drugim.  Na szczęście nie doszło do dachowania żadnego z samochodów. 

     W momencie dojazdu samochodów strażackich, na miejscu zdarzenia znajdowały się już dwie karetki pogotowia, których obsady udzielały pomocy czterem osobom poszkodowanym. Strażacy udzielili pomocy jeszcze jednej osobie znajdującej się w uszkodzonej karetce, przekazując ją obsadzie kolejnej karetki przybyłej na miejsce zdarzenia. Do szpitala zostały przewiezione 3 osoby z karetki, w tym transportowana chora osoba oraz 2 osoby z samochodu osobowego. 

      W likwidacji zdarzenia wzięło udział: 2 (pojazdy) / 4 (ilość strażaków) z KM PSP Krosno, OSP Miejsce Piastowe 1/3 oraz 4/12 SPPR Krosno i 3/4 KMP Krosno. Działania na miejscu zakończono o godz. 1124 

 
  
  Informacja prewencyjna z Kodeksu ruchu drogowego w zakresie możliwych przyczyn powstania wypadków drogowych:

Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. 

Art. 24. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

Art. 9. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Art. 53. 2. 1. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

  
Design by Strony internetowe Krosno © 2007-2011 by KM PSP Krosno