www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    KM PSP Krosno ul. Niepodległości 6 38-402 Krosno

 
Groźny wypadek w Tylawie.
   W dniu 13.06.2013r. ok. godz. 1430 na drodze krajowej nr 9 w miejscowości Tylawa doszło do wypadku samochodowego, w którym wzięły udział 3 pojazdy. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, prawdopodobnie samochód osobowy Fiat Punto jadąc od strony Dukli, dojechał do miejsca, w którym miał zamiar zjechać na skrzyżowaniu w lewo, w kierunku m. Zyndranowa, jednakże nie mógł tego zrobić gdyż z naprzeciwka, tj. od strony Barwinka jechały samochody. W prawy tył Fiata uderzył samochód dostawczy Mercedes Sprinter, obracając Fiata i wpychając go wprost pod nadjeżdżający z naprzeciwka samochód ciężarowy DAF. Gwałtownie hamująca ciężarówka, pchała Fiata jeszcze przez ok. 30m, po czym samochód zatrzymał się w rowie, z częściowo zmiażdżoną tylną częścią. 
Jako pierwszy o wypadku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie, na nr 112 powiadomił mężczyzna, który był w niedalekiej odległości od zaistniałego zdarzenia. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały najbliższe 2 jednostki OSP, tj. OSP Tylawa i OSP Dukla, 2 pojazdy ratownicze z KM PSP Krosno, 3 karetki pogotowia ratunkowego i policja. Osoby postronne zgromadzone na miejscu zdarzenia, pod kierownictwem strażaka ochotnika z jednostki OSP w KSRG spod Częstochowy, który podróżując swoim samochodem najechał na ten wypadek, podjęli czynności związane z wydobyciem kobiety, kierującej Fiatem. Była w szoku i nie odczuwała żadnych dolegliwości związanych z doznanymi urazami, próbując dotrzeć do swojego rannego dziecka. W pojeździe jako pasażer obok kierowcy podróżował jeszcze mężczyzna, a także 6 letnie dziecko w foteliku z tyłu za kierowcą. Obydwoje doznali poważnych obrażeń i żeby ich wydobyć konieczne było użycie urządzeń hydraulicznych. Równocześnie z zabezpieczaniem miejsca zdarzenia oraz przygotowywaniem urządzeń oraz ich używaniem, prowadzony był ciągły monitoring funkcji życiowych osób uwięzionych w pojeździe, przy współpracy ratowników medycznych z pogotowia ratunkowego. Poszkodowani w pojeździe zostali wstępnie w miarę możliwości zaopatrzeni medycznie. Założenie dziecku kołnierza ortopedycznego przez strażaka z OSP Tylawa, przeszkolonego w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, pozwoliło dziecku na przywrócenie prawidłowego oddychania. Aby wydobyć mężczyznę i dziecko z pojazdu, trzeba było dokonać porozcinania konstrukcji Fiata, w tym odciąć jego dach. W momencie przybycia strażaków z KM PSP Krosno, przystąpiono do wyciągania mężczyzny, a następnie dziecka. W związku z tym, iż stan dziecka był bardzo poważny, w Miejscu Piastowym z karetki pogotowia ratunkowego został on zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Rzeszowie. 
    W likwidacji zdarzenia wzięło udział: 3 (pojazdy) /11 (ilość strażaków) z KM PSP Krosno oraz 3/6 SPPR Krosno i 3/5 KMP Krosno. Działania na miejscu zakończono o godz. 18.20.  
  
 
Zdjęcia OSP Tylawa.
Design by Strony internetowe Krosno © 2007-2011 by KM PSP Krosno