www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    Nowa strona funkcjonuje pod adresem http://www.kmkrosno.pl

 
Dramatyczny pożar w Rymanowie.
 
02.01.2016r. o godz. 23.01 Dyżurny Policji w Krośnie zgłosił do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie informację o zauważonym pożarze domu mieszkalnego w m. Rymanów. Jako pierwsi na miejsce pożaru dotarli policjanci z Rymanowa, którzy uzyskując informację od sąsiada, spróbowali wejść do domu ogarniętego pożarem od strony sypialni, gdzie prawdopodobnie mogła przebywać osoba. Jednakże po wybiciu szyby i próbie wejścia do wnętrza okazało się, że jest ono całe wypełnione gryzącym dymem i nic nie można dostrzec w środku. Pożarem objętym była większa część budynku, a ogień wydostawał się na zewnątrz. Przybyli strażacy z OSP Posada Dolna i OSP Rymanów ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych, weszli do pomieszczenia sypialni i poruszając się po omacku natrafili na osobę, którą ewakuowali na zewnątrz. W trakcie ewakuacji osoby z obiektu, jak się okazało kobiety, natrafiono na mężczyznę, którego również wyniesiono z objętego pożarem domu. Zarówno kobieta (57 lat), jak i mężczyzna (55 lat) byli bez oznak funkcji życiowych. Ratownicy z zespołu ratownictwa medycznego oraz strażacy podjęli czynności resuscytacyjne, które w konsekwencji przyniosły przywrócenie funkcji życiowych u obojga poszkodowanych. Karetkami pogotowia ratunkowego zostały one zabrane do szpitala. Pożarem objęty był cały drewniany dom kryty blachą. Ogień, który prawdopodobnie powstał w części parterowej, przedostał się na poddasze. 
W tym czasie strażacy prowadzili działania gaśnicze palącego się budynku. Dyżurny Pogotowia Energetycznego odciął zdalnie dostęp prądu elektrycznego w tej części Rymanowa, aby strażacy mogli bezpiecznie prowadzić działania ratowniczo-gaśnicze. Strażacy z kilku stron prowadzili działania gaśnicze i sukcesywnie sprawdzali kolejne pomieszczenia. W wyniku pożaru bardzo poważnemu uszkodzeniu uległ cały drewniany budynek mieszkalny, obłożony panelami PCV i ocieplony wełną mineralną. Uszkodzeniu uległ również lewy bok pojazdu osobowego, zaparkowanego przy budynku.  
Ogółem w działaniach wzięło udział 8 pojazdów i 40 strażaków, tj. z JRG PSP Krosno (3/11) oraz OSP Posada Dolna (2/11), OSP Rymanów (1/6), OSP Posada Górna (1/6) i OSP Ladzin (1/6), 3 zespoły ratownictwa medycznego oraz policja. O godz. 3.41, jako ostatni z miejsca pożaru odjechał zastęp OSP Posada Dolna, po zakończeniu dogaszania tlących się drewnianych elementów i sprawdzeniu pogorzeliska kamerą termowizyjną. 
Biorąc pod uwagę zastaną przez strażaków sytuację, należy stwierdzić iż pożar zaskoczył mieszkańców w trakcie snu. Osoby wybudzone ze snu próbowały uciekać, jednakże zbyt duża liczba trujących gazów i dymów pożarowych skutecznie im to uniemożliwiła. 
  
   
  
Zdjęcia: bryg. Mariusz Kozak.
Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak.   
Design by Radosław Kasprzyk © 2007 by KM PSP Krosno