www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    Nowa strona funkcjonuje pod adresem http://www.kmkrosno.pl

 

Były czujniki w domu w Rymanowie, który palił się 2.01.2017 r.

02.01.2017 r. w Rymanowie powstał pożar w drewnianym budynku mieszkalnym, w wyniku którego dwie osoby zmarły. W informacji prasowej, która została wysłana do prasy, radia, telewizji oraz portali internetowych, dodana została informacja, iż w domu tym nie było czujnika dymu, który swym dźwiękiem obudziłby mieszkańców. Wniosek taki został wysnuty na podstawie zaistniałej sytuacji i dotychczasowych doświadczeń z czujnikami dymu. 

Podana powyższa informacja miała na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność zabezpieczenia się w ten sposób przed pożarem i jego tragicznymi konsekwencjami. 

Według informacji pozyskanych od syna tragicznie zmarłych w pożarze, w budynku tym znajdowały się 3 czujniki (detektory), z których jeden to czujnik tlenku węgla, zamontowany w łazience gdzie znajdował się piec do ogrzewania wody. Natomiast nieznane są rodzaje pozostałych 2 czujników, które znajdując się w pomieszczeniach objętych pożarem, uległy termicznemu zniszczeniu. Trudno jest określić w tej chwili jakie były to czujniki i dlaczego nie obudziły śpiących mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, iż każdy kto chce zabezpieczyć się przed rozwojem pożaru w swym domu i mieszkaniu, między innymi powinien mieć co najmniej 1 czujnik dymu. Ilość czujników w tym domu może świadczyć, o tym, że jego mieszkańcy poważnie podchodzili do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. 

Należy zwrócić uwagę, iż w zależności od rodzaju zagrożenia, kupując dany rodzaj czujnika można zabezpieczyć się przed pożarem (dymem), tlenkiem węgla, gazem ziemnym, gazem propan-butan, a nawet wydostaniem się wody z instalacji. Oczywiście nie ma jednego czujnika, który zabezpieczyłby nas przed wszystkimi zagrożeniami. Każdy jest indywidualnie dedykowany do danego rodzaju zagrożenia. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele czujek, czujników, detektorów różnych producentów, jednakże trzeba pamiętać że przed zakupem trzeba przede wszystkim sprawdzić czy spełnia on wymagania normy europejskiej, określonej dla danego rodzaju zagrożenia. Należy również zapoznać się z produktem i eksploatować go zgodnie z instrukcją obsługi.

Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak.   

Design by Radosław Kasprzyk © 2007 by KM PSP Krosno