www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    Nowa strona funkcjonuje pod adresem http://www.kmkrosno.pl

 

 Sezon grzewczy w pełni - kampania społeczna "Czad i ogień - obudź czujność" trwa nadal.

  Na terenie działania Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, w dalszym ciągu realizowana jest kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność”. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej strony i w tematycznej zakładce wyszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa sezonu grzewczego.
   W tym okresie strażacy z tut. Komendy wyjeżdżali na wezwanie 32 razy do sprawdzania występowania tlenku węgla, z czego co 5 wyjazd był do budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W 16 przypadkach nasze urządzenia potwierdziły obecność tlenku węgla. W tych zdarzeniach 3 osoby, w tym 2 dzieci została przewieziona do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla.
  W obecnym sezonie grzewczym strażacy 51 razy wyjeżdżali do pożarów sadzy w kominie i do pożarów wynikających z niewłaściwej eksploatacji, czy wad urządzeń ogrzewczych. Najwięcej zdarzeń tego typu było w okresach gdy mróz spadał poniżej 10oC, tj. gdy ludzie więcej i dłużej musieli palić w piecach i kominkach, aby utrzymać w domu ciepło. Niestety, na ogół lekceważony problem czyszczenia kominów, w wielu przypadkach przynosi złe skutki. Według naszych statystyk, stwierdzamy iż co 3 pożar sadzy w kominie powoduje jego uszkodzenie, dyskwalifikujące komin z dalszego użycia, tj. niemożliwości ogrzewania budynku w dotychczasowy sposób. Dalsze jego używanie wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem zatrucia tlenkiem węgla, czy powstaniem pożaru. Co 6 pożar sadzy w kominie kończy się pożarem na strychu, konstrukcji dachu, czy w pomieszczeniach użytkowych. Dlatego nie można mówić, że jak się komin zapali to przyjadą strażacy i komin ugaszą a potem wyczyszczą, gdyż konsekwencje takiego biernego czekania, przynoszą bardzo kosztowne, a zdarza się, że i tragiczne skutki.

 


  Poprzez urzędy gmin skierowaliśmy zaproszenia do szkół, aby można było przedstawić dzieciom, młodzieży, czy ich rodzicom, a także nauczycielom zagrożenia czasu zimowego. Dla przykładu 30.01.2017r. prowadzona była prelekcja dla rodziców na zebraniu w Szkole Podstawowej w Wietrznie, czy 6.02.2017r. na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Wojaszówce, strażacy prowadzili prelekcje dla dzieci.

 Zebranie rodziców w Szkole Podstawowej w Wietrznie


Zdjęcia: archiwum KM PSP Krosno.

Opracowanie:  bryg. Mariusz Kozak. 
Design by Radosław Kasprzyk © 2007 by KM PSP Krosno