www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    Nowa strona funkcjonuje pod adresem http://www.kmkrosno.pl

 
Pożar budynku drewnianego w Cergowej.
 

 W dniu 28.04.2017 r. o godz. 4.52 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie zadzwoniła kobieta, iż widzi ze swojego domu w m. Cergowa palący się budynek, jest zbyt daleko, aby mogła podać dokładniejsze szczegóły. Za kilka minut wpłynęło również zgłoszenie poprzez nr 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Do pożaru zostały zadysponowane dwa samochody pożarnicze z KM PSP Krosno oraz jednostki OSP Dukla, Równe, Jasionka i Głojsce. Na miejsce zdarzenia najszybciej, bo o godz. 5.00 dojechała jednostka OSP Dukla. W tym momencie ogniem objęty był cały drewniany budynek mieszkalny. Uzyskując informację od mieszkańca sąsiedniego budynku, iż w palącym się domu może znajdować się starszy mężczyzna, strażacy z OSP Dukla ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych podjęli próbę wejścia do palącego się domu. Jednakże wycofali się ze względu na zbyt wysoką temperaturę i szalejący ogień. Dopiero po częściowym ugaszeniu strażacy z JRG KM PSP Krosno weszli do obiektu i z jednego z pomieszczeń wynieśli poszkodowaną osobę na zewnątrz. Przekazano ją obsadzie karetki pogotowia ratunkowego, która stwierdziła zgon. Ze względu na całkowite zwęglenie ciała, odstąpiono od działań ratowniczych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano również pogotowie energetyczne oraz pogotowie gazowe.
Działania na miejscu pożaru trwały do godziny 9.00, gdyż przelewając wodą dokonywano rozebrania spalonej konstrukcji dachu, wyniesieniu spalonego siana i trotów stanowiących ocieplenie drewnianego stropu, rozebrania nadpalonych belek konstrukcji ścian budynku, wyniesienia materiałów palnych oraz przeszukania i sprawdzenia kamerą termowizyjną całego pogorzeliska. Całość przelewania wodą i Miejsce pożaru zostało przekazane policji, która pod nadzorem prokuratora będzie prowadziła dochodzenie ustalenia przyczyn powstania pożaru.
Ogółem w bezpośrednich działaniach wzięło udział 6 pojazdów i 23 strażaków, tj. JRG PSP Krosno (2/8) oraz OSP Dukla (1/6), Równe (1/6), Jasionka (1/4), Głojsce (1/6)  oraz policja, pogotowie ratunkowe, pogotowie energetyczne i gazowe.

 

Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak

Zdjęcia: archiwum KM PSP Krosno.

Design by Radosław Kasprzyk © 2007 by KM PSP Krosno