www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    Nowa strona funkcjonuje pod adresem http://www.kmkrosno.pl

 

 Bezcenny dar krwi dla osób potrzebujących - dziękujemy!

 

    W sobotę 5 sierpnia 2017 r. teren Komendy Miejskiej PSP w Krośnie został otwarty dla ludzi o otwartych sercach. Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy krośnieńskiej komendzie, przy pomocy rzeszy ludzi dobrej woli oraz instytucji i firm, po raz drugi, podjął się zorganizowania odważnego zadania, tj. zorganizowania akcji poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym, pod nazwą „Ratujemy=dajemy”.
Krośnieńska akcja strażaków wpisała się w ogólnopolską akcję „Strażacka, wakacyjna kropla krwi". Na apel rozpowszechniony w lokalnych mediach odpowiedziały 62 osoby. Niestety, nie każdy mógł tego dnia oddać krew, gdyż z różnych powodów po wstępnym wywiadzie i przeprowadzanym badaniu okazało się to niemożliwie. Wśród osób oddających krew byli strażacy zawodowi i z ochotniczych straży pożarnych, policjanci oraz ratownicy medyczni, a także inne osoby gotowe oddać to co może uratować komuś życie. Akcja zakończyła się sukcesem, gdyż podczas tej akcji, krew oddały 52 osoby.
Łącznie krwiobus zebrał pod tut. komendą 23,15 litrów krwi
- wzruszeni tym bezcennym darem mówimy wszystkim DZIĘKUJEMY.
    Organizatorzy już teraz zaczynają się zastanawiać, jak usprawnić pobór krwi, który planują zorganizować za rok. Prawdopodobnie będą 2 zespoły pobierające krew i osoby, które będą chciały oddać krew, nie będą musiały czekać tak długo w kolejce.
    Organizatorzy akcji podjęli próbę połączenia bardzo ważnej sprawy z aspektami  edukacyjnymi, poznawczymi i rekreacyjnymi. Jednym z założeń było zrealizowanie pikniku rodzinnego, podczas którego ktoś z rodziny może oddać krew, a w tym czasie dzieci mogą skorzystać z przygotowanych atrakcji. Wszyscy mogą się świetnie bawić, a przy okazji czegoś ciekawego się dowiedzieć.
    Całość akcji wkomponowana była w kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zarówno wystawa sprzętu strażackiego, pokaz grupy wysokościowej, prezentacja rysunków edukacyjnych dla dzieci „Myszki radzą”, czy przedstawienie sprzętu policji, jak i możliwość porozmawiania ze strażakiem czy  policjantem, posłuchania wskazówek, przymierzenia umundurowania, wejścia do radiowozu, zrobienie sobie zdjęć pamiątkowych, było niecodzienną okazją poznawczą dla dzieci i ich opiekunów. Ponadto w tej konwencji myślenia o bezpieczeństwie można było wejść do „symulatora dachowania” zaprezentowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Krosna, który  pozwolił poczuć się jak w koziołkującym samochodzie. Na stanowisku przygotowanym przez „Krośnieńskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa” wiele osób oznakowało swój rower, jako jeden z elementów zabezpieczenia rowerów przed kradzieżą.
    Kolejnym i bardzo ważnym punktem akcji i pokazu była prezentacja mało znanych społeczeństwu tematów z zakresu dawców organów (oświadczenia woli) czy rejestracja dawców szpiku kostnego. Tematów, którym w dalszym ciągu za mało jest poświęcanego czasu i uwadze ludzi cieszących się zdrowiem, a mogących pomóc tym co poważnie chorują. Stoiska tematyczne prowadzone były przez „Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji” z Iwonicza Zdroju, a potencjalnych dawców szpiku rejestrowała Służba Medyczna "Lazarus" Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.
   Jedną z atrakcji był balon z Cellfastu, który jednak ze względu na warunki pogodowe nie mógł długo towarzyszyć podczas akcji. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszył się strażacki tor przeszkód dla najmłodszych i ich rodziców oraz „płonący domek”, który dzieci gasiły z hydronetek wodnych. Dzieci mogły dać upust swoim zdolnościom artystycznym i rysować do woli kredą na placu. Strażacy z jednostki OSP Równe oraz OSP Lubatowa zaprezentowali swoje quady ratownicze i najmłodsi mogli również jako pasażerowie przejechać się tymi pojazdami. Dla wszystkich przygotowany był sponsorowany bufet z napojami, słodkościami i lodami. Dla tych, którym aura sierpniowej soboty była za gorąca, przygotowana była kurtyna wodna.
Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z tegorocznej akcji, jak i również do odwiedzenia nas podczas III akcji „Ratujemy=dajemy” w 2018 roku. 
Tegoroczna akcja odbyła się pod patronatem i wydatnej pomocy:
    Piotra Przytockiego Prezydenta Miasta Krosna,
    Jana Juszczaka Starosty Powiatu Krośnieńskiego,
    mł. insp. Leszka Buryły Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie,
    st. bryg. Mariusza Bieńczaka Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie,
    dh Jana Kilara Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krośnie.
W imieniu tych, którzy dzięki zebranej krwi będą mogli odzyskać utracone zdrowie, jak i tych, którzy odwiedzili tegoroczną akcję „Ratujemy-dajemy”, organizatorzy przedsięwzięcia składają jeszcze raz serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia  akcji, składa Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.


  

Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak

Zdjęcia: archiwum KM PSP Krosno.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z II akcji "Ratujemy=Dajemy"

Design by Radosław Kasprzyk © 2007 by KM PSP Krosno