www.kmkrosno.itl.pl Strona główna | Ustaw jako strona startowa      

    KM PSP Krosno ul. Niepodległości 6 38-402 Krosno

 

Bezpieczne ferie 2018.

 W związku ze zbliżającymi się „ Feriami Zimowymi 2018” Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie przypomina o  podstawowych zasadach bezpieczeństwa jakie należy zachować w tym okresie.
·    Należy pamiętać, że nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na rzekach, jeziorach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych. Jeżdżąc na łyżwach należy korzystać tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk.
·    Niedopuszczalne jest korzystanie z  zamarzniętych zbiorników wodnych.
Należy Pamiętać, że cienki i kruchy lód może bardzo szybko załamać się pod ciężarem   człowieka.
·    Należy ubierać się stosownie do temperatury panującej na dworze.
·    Zjeżdżając na sankach i nartach należy korzystać z górek, które znajdują się daleko od jezdni.
·    Zawsze należy być  widocznym na drodze dzięki elementom odblaskowym ponieważ zimą szybko zapada zmrok.
·    W przypadku załamania lodu zagrożenie dla życia i zdrowia stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia. Dodatkowo dochodzi zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu.
·    W takim przypadku należy wzywać pomocy, położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i  próbować wpełznąć na lód. Należy starać się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
·    Organizując kulig należy pamiętać, że nie wolno zaczepiać sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl, traktor).

Jednocześnie przypominamy, że strażacy pomagają zorganizować bezpieczne miejsce zimowych zabaw na lodzie:
Aby zorganizować lodowisko przy współpracy strażaków należy wziąć pod uwagę że:
·    Lodowisko może zostać wylane na terenach, takich jak: boisko szkolne, park, ogródek jordanowski, osiedle itp.,
·    Strażacy Państwowej Straży Pożarnej udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę władz samorządowych na pobór wody z sieci wodociągowej oraz zgodę właściciela terenu na zorganizowanie lodowiska. Prośba wraz ze wszystkimi załącznikami powinna zostać skierowana do sekretariatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.
·    Aby strażacy przystąpili do wylania lodowiska należy właściwie przygotować teren poprzez właściwe przygotowanie terenu (wyrównanie wszystkich nierówności terenu) oraz  usypanie band ze śniegu.
·    Należy pamiętać, że za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie przygotowanego przez strażaków lodowiska odpowiada organizator lodowiska.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Szydło

 

 


Design by Strony internetowe Krosno © 2007-2011 by KM PSP Krosno